Lista aktualności Lista aktualności

„Skarby i tajemnice Ziemi Gnieźnieńskiej – szlakiem zabytkowych pałaców, dworów i ogrodów”

Drugi dzień 117 Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego poświęcony został sesjom terenowym obejmującym 6 tras po najpiękniejszych terenach Wielkopolski. Nie mogło również zabraknąć urokliwych terenów powiatu gnieźnieńskiego. Historię i ciekawostki tych miejsc przybliżył uczestnikom Rafał Jurke (przewodnik po Szlaku Piastowskim) oraz Karol Soberski (redaktor naczelny portalu informacjelokalne.pl, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii).

Zwiedzanie rozpoczęto od Muzeum Początków Państwa Polskiego w którym na zwiedzających czekały piękne eksponaty pochodzące z początków Państwa Polskiego. Następnie grupa udała się do katedry gnieźnieńskiej gdzie podziwiano słynne drzwi gnieźnieńskie oraz panoramę Gniezna z wieży widokowej.  Stamtąd  delegaci udali się do Nadleśnictwa Gniezno gdzie czekał na nich poczęstunek. Kolejna część wycieczki obejmowała zwiedzanie pięknych wnętrz pałacu w Czerniejewie.

Z Czerniejewa grupa udała się na Ostrów Lednicki na którym przybliżono im początki polskiej państwowości, historii tamtejszego palatium, jak i całej wyspy. Z Ostrowa Lednickiego leśnicy pojechali na Pola Lednickiego gdzie nie mogło zabraknąć przejścia przez Bramę Rybę i zadumy nad grobem ojca Jana Góry – twórcy tego miejsca.

Następnie uczestnicy mieli okazję przejechać szlakiem zabytkowych pałaców, dworów i ogrodów oraz poznać skarby i tajemnice Ziemi Gnieźnieńskiej. Trasa, o historii której opowiadał K. Soberski, wiodła przez: Bieszczady Kłeckie, Zakrzewo, Kuś, Kłecko, Sokolniki, Przysiekę,  Popowo Ignacewo  i Popowo Podleśne.

Na zakończenie leśnicy odwiedzili leśnictwo Nowaszyce gdzie na własne oczy mogli zobaczyć skutki nawałnicy, która 11 sierpnia br. przeszła przez tamte tereny. Sesja terenowa zakończyła się wspólną kolacją i rozmowami o historii i urokach powiatu gnieźnieńskiego.