O nadleśnictwie

Grunty Nadleśnictwa położone są w województwie wielkopolskim, na terenie dwóch powiatów: gnieźnieńskiego oraz słupeckiego. W zasięgu działalności 13 gmin. Lesistość Nadleśnictwa wynosi 12,9%.

Zasoby leśne

Po III rewizji Urządzania Lasu nastąpiła znaczna zmiana struktury siedlisk, a co za tym idzie typów rębni. W latach 1988-1997 Nadleśnictwo wykonało rębnie złożone na powierzchni 25 ha, a na lata 1998-2007 powierzchnia zaplanowana przez urządzanie wzrosła do 559 ha.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Ochrona przyrody

W lasach zarządzanych przez PGL LP przyroda chroniona jest na wiele sposobów. Rezerwaty, parki krajobrazowe, pomniki przyrody, ochrona gatunkowa – to niektóre z nich.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Gniezno prowadzi gospodarkę leśną zgodnie z certyfikatem PEFC o nr PL PEFC-15/0245 przyznanym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, ważnym od 13.07.2021 r. do 12.07.2024 r.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Najlepszy drwal już wybrany

Najlepszy drwal już wybrany

W dniu 22.02.2019 r. w leśnictwie Stary Dwór zorganizowano szóstą edycję szkolenia dla drwali – pilarzy realizujących usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Gniezno pn. „Bezpieczne techniki i technologie pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna”.

W szkoleniu w roli sędziów - ekspertów uczestniczyli pracownicy RDLP w Poznaniu: Pan Jacek Wiekiera - Główny specjalista ds. BHP oraz Pan Wiesław Tomczak – pracownik służby nadzoru gospodarki drewnem.

Przed weryfikacją Pan Krzysztof Wypychowski z Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie przeprowadził dla pilarzy szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem wypadków podczas pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna.

W trakcie weryfikacji oceniano zarówno przygotowanie pilarza pod kątem BHP (środki ochrony osobistej, zachowanie zasad BHP), przygotowanie stanowiska roboczego jak i technikę ścinki (wybór metody, parametry pniaka, zachowanie kierunku obalania).

Wysoki poziom przygotowania pilarzy rzutował na uzyskane przez nich wyniki – najwyższą ilość punktów (55) otrzymało aż trzech zawodników, drugie miejsce (54 punkty) przypadło czterem pilarzom, natomiast trzecie (53 punkty) zajęli trzej drwale. Dla wyłonienia miejsc I – III spośród zwycięzców przeprowadzono dogrywkę. Okazał się nim Pan Tomasz Dolata (ZUL A.Grochowiak), za nim uplasowali się Pan Marek Bagrowski (ZUL „Zrąb”) oraz Pan Mariusz Musiałkowski (ZUL M. Choryan).

W podsumowaniu Nadleśniczy Michał Michalak podziękował zgromadzonym pracownikom Zakładów Usług Leśnych za wysiłek włożony w uprzątanie terenów klęski oraz podkreślił coraz wyższy poziom profesjonalizmu i przygotowania pilarzy, co odzwierciedla się w uzyskanych wynikach weryfikacji. Szkolenie zakończono wręczeniem dyplomów oraz nagród i upominków przygotowanych przez Nadleśnictwo Gniezno oraz przez autoryzowanego dealera firmy Stihl w Witkowie – Pana Mateusza Dzieciuchowicza.