Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Przeczytaj więcej o ochronie lasu

 

 

Lasy Nadleśnictwa Gniezno położone są na bogatych w piękne jeziora obszarach Pojezierza Gnieźnieńskiego oraz Pojezierza Kujawskiego co czyni je atrakcyjnymi dla turystyki i wypoczynku. Szczególnie tereny wokół jezior Skorzęcińskiego i Powidzkiego stanowią bazę wypoczynkową dla dużych aglomeracji miejskich jak Poznań, Gniezno, Konin. Duża penetracja tych terenów sprzyja zwiększonemu zagrożeniu pożarowemu. Wzrost zagrożenia pożarowego powodowany jest również wiosennym wypalaniem łąk i pastwisk, nieostrożnym zachowaniem się ludzi w okresie zbiorów runa leśnego. Z analizy przyczyn powstania pożarów wynika, że 92% pożarów powodowanych jest przez ludzi. W Nadleśnictwie Gniezno dominują drzewostany z gatunkiem panującym sosną na 84% powierzchni leśnej, w wieku do 40 lat co wraz z mało zróżnicowaną strukturą siedliskową może prowadzić do niekorzystnych zjawisk w lasach, związanych z masowymi pojawami szkodników owadzich oraz grzybowych chorób infekcyjnych w większej różnorodności i większym nasileniu. Największą dynamikę zagrożenia lasów przejawiają szkodniki liściożerne drzewostanów iglastych: brudnica mniszka, boreczniki, szczotecznica szarawka, hurmak olchowiec. Znaczącym szkodnikiem grzybowym była opieńka miodowa i huba korzeni. Szkody w uprawach i młodnikach powodują również zwierzęta łowne. Ze względu na specyfikę uszkodzeń, najbardziej zagrożonymi przez zwierzynę są młodsze drzewostany czyli uprawy (1-10 lat) oraz młodniki (11-20 lat). Zagrożenia ze strony zwierzyny wymuszają konieczność zabezpieczania drzew przed zgryzaniem lub spałowaniem różnorodnymi zabiegami ochronnymi ( grodzenie, użycie repelentów itp.).


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Najlepszy drwal już wybrany

Najlepszy drwal już wybrany

W dniu 22.02.2019 r. w leśnictwie Stary Dwór zorganizowano szóstą edycję szkolenia dla drwali – pilarzy realizujących usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Gniezno pn. „Bezpieczne techniki i technologie pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna”.

W szkoleniu w roli sędziów - ekspertów uczestniczyli pracownicy RDLP w Poznaniu: Pan Jacek Wiekiera - Główny specjalista ds. BHP oraz Pan Wiesław Tomczak – pracownik służby nadzoru gospodarki drewnem.

Przed weryfikacją Pan Krzysztof Wypychowski z Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie przeprowadził dla pilarzy szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem wypadków podczas pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna.

W trakcie weryfikacji oceniano zarówno przygotowanie pilarza pod kątem BHP (środki ochrony osobistej, zachowanie zasad BHP), przygotowanie stanowiska roboczego jak i technikę ścinki (wybór metody, parametry pniaka, zachowanie kierunku obalania).

Wysoki poziom przygotowania pilarzy rzutował na uzyskane przez nich wyniki – najwyższą ilość punktów (55) otrzymało aż trzech zawodników, drugie miejsce (54 punkty) przypadło czterem pilarzom, natomiast trzecie (53 punkty) zajęli trzej drwale. Dla wyłonienia miejsc I – III spośród zwycięzców przeprowadzono dogrywkę. Okazał się nim Pan Tomasz Dolata (ZUL A.Grochowiak), za nim uplasowali się Pan Marek Bagrowski (ZUL „Zrąb”) oraz Pan Mariusz Musiałkowski (ZUL M. Choryan).

W podsumowaniu Nadleśniczy Michał Michalak podziękował zgromadzonym pracownikom Zakładów Usług Leśnych za wysiłek włożony w uprzątanie terenów klęski oraz podkreślił coraz wyższy poziom profesjonalizmu i przygotowania pilarzy, co odzwierciedla się w uzyskanych wynikach weryfikacji. Szkolenie zakończono wręczeniem dyplomów oraz nagród i upominków przygotowanych przez Nadleśnictwo Gniezno oraz przez autoryzowanego dealera firmy Stihl w Witkowie – Pana Mateusza Dzieciuchowicza.