Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości kulturowej, naukowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej. Na terenie Nadleśnictwa Gniezno pomnikami przyrody ożywionej są głównie pojedyncze drzewa oraz ich grupy. Na terenie obrębu Skorzęcin znajduje się 21 pomnikowych dębów w wieku ok. 300 lat, w obrębie Popowo Podleśne 7 ponad 200 letnich dębów, dąb 150-letni oraz sosna czarna i świerk pospolity „ Albin" o imponującym obwodzie 345 cm.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Aby powrócił las...pomoc poznańskich studentów

Aby powrócił las...pomoc poznańskich studentów

Na terenie Nadleśnictwa Gniezno rozpoczęła się akcja sadzenia lasu na powierzchni pohuraganowej, prowadzona przez studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W dniu 18 marca na powierzchni leśnej w Leśnictwie Las Miejski, przy udziale Ireneusz Niemca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Piotra Łakomego Dziekana Wydziału Leśnego UP, kadry naukowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz nadleśniczego i pracowników Nadleśnictwa Gniezno studenci rozpoczęli sadzenie lasu.

Akcja sadzenia przez studentów-leśników potrwa od 18 marca do 5 kwietnia, a każdego dnia około 100 studentów będzie odnawiało zniszczone powierzchnie leśne. Na tej powierzchni planuje się, że studenci w ciągu 3 tygodni posadzą sadzonki sosny, dęba, buka, brzozy, śliwy tarniny, klona , jawora, czereśni ptasiej, jarzębiny, gruszki, świerka oraz modrzewia.

W 2019 r. Nadleśnictwo Gniezno rozpoczęło odnowienia( sadzenie lasu) na około 250 ha powierzchni pohuraganowych. Jest to duże wyzwanie organizacyjne, wymagające doskonałej logistyki i dystrybucji sadzonek, przygotowania i zabezpieczenia odpowiedniej ilości dołów do ich przechowywania na powierzchniach odnowieniowych oraz organizacji i nadzoru prac. W gnieźnieńskich lasach w tym roku posadzonych zostanie ponad 1,5 mln sadzonek, w tym 1 mln sadzonek sosny, 237 tys. szt. dębów, 140 tys. szt. brzozy, 50 tys. szt. buka.

https://www.tvn24.pl/poznan,43/studenci-sadza-drzewa-pod-gnieznem,919412.html

http://tv.gniezno.pl/artykuly/czytaj/10186/sadzenie_lasu_na_terenach_pohuraganowych.html

https://poznan.tvp.pl/41829497/wielka-akcja-sadzenia-drzew