Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie. Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu.

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Fot. archiwum RDLP Poznań

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.


Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
•    opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
•    analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
•    program ochrony przyrody,
•    określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).


Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Instrukcja urządzania lasu.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Gnieźnianie sadzą las...

Gnieźnianie sadzą las...

Mieszkańcy Grodu Lecha w darze dla przyrody posadzili las.

Podczas akcji sadzenia lasu, 30 marca w Leśnictwie Las Miejski, w słoneczne sobotnie przedpołudnie Mieszkańcy Gniezna i przybyli spoza Grodu Lecha Przyjaciele Lasu, posadzili 5 tysięcy sadzonek sosny w miejscu zniszczonego przez huragan drzewostanu.

Ten fragment lasu, w którym odbyło się sadzenie drzewek, jest ważny dla każdego uczestnika akcji. Do tej pory rósł tam piękny, sędziwy drzewostan, stanowiący trwały element gnieźnieńskiego krajobrazu, miejsce kontaktu z przyrodą, relaksu oraz uprawiania różnych dyscyplin sportowych.

Huragan z 2017 roku istotnie zniszczył ten cenny fragment lasu. Zarówno mieszkańcom Gniezna, jak i leśnikom, nie łatwo było przyzwyczaić się do tak drastycznej zmiany leśnego pejzażu.

O to by powrócił las postarali się licznie przybyli gnieźnianie. Sadziły osoby dorosłe, młodzież i dzieci. Każdy z radością i zapałem wykonywał swoją pracę, wiedząc, że od tego momentu rośnie już tutaj nowy las.