Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Lasy Państwowe podejmują również własne inicjatywy ochronne. Pomagają wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Dotyczy to np. cisa, sudeckich jodeł, cietrzewia czy głuszca.

Szanse na przetrwanie ginącym gatunkom mają dać strefy ochronne dla wybranych gatunków zwierząt (m.in. wokół gniazd ptaków). Leśnicy są za nie szczególnie odpowiedzialni, ponieważ większość z nich znajduje się na gruntach zarządzanych przez LP.

 

Ochronie prawnej podlegają gatunki grzybów, porostów i mszaków, roślin naczyniowych oraz zwierząt (w tym miejsca rozrodu i regularnego przebywania), gatunki znajdujące się w czerwonych księgach oraz lokalnie uznane za rzadkie i szczególnie cenne. Z rzadkich gatunków chronionych czasowo przebywających i pojawiających się na terenie Nadleśnictwa Gniezno zaobserwowano: bociana czarnego, bielika, czaplę siwą, myszołowa, błotniaka stawowego. Z innych chronionych ptaków gniazdujących i występujących dość pospolicie zaobserwowano: wrony siwe, gawrony, kruki, dzięcioły, kukułki, sowy, gęsi, kaczki, jastrzębie, sokoły, gołębie, żurawie, krętogłowy, łabędzie. - ssaki Z chronionych ssaków zaobserwowano na terenie Nadleśnictwa: wydry, jeże, krety, ryjówki, nietoperze, wiewiórki. Z innych przedstawicieli fauny objętych ochrona można wymienić: - gady : jaszczurki, padalce, zaskrońce, - płazy : ropuchy, kumaki, żaby, rzekotki drzewne, grzebiuszki ziemne.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Aby powrócił las...pomoc poznańskich studentów

Aby powrócił las...pomoc poznańskich studentów

Na terenie Nadleśnictwa Gniezno rozpoczęła się akcja sadzenia lasu na powierzchni pohuraganowej, prowadzona przez studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W dniu 18 marca na powierzchni leśnej w Leśnictwie Las Miejski, przy udziale Ireneusz Niemca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Piotra Łakomego Dziekana Wydziału Leśnego UP, kadry naukowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz nadleśniczego i pracowników Nadleśnictwa Gniezno studenci rozpoczęli sadzenie lasu.

Akcja sadzenia przez studentów-leśników potrwa od 18 marca do 5 kwietnia, a każdego dnia około 100 studentów będzie odnawiało zniszczone powierzchnie leśne. Na tej powierzchni planuje się, że studenci w ciągu 3 tygodni posadzą sadzonki sosny, dęba, buka, brzozy, śliwy tarniny, klona , jawora, czereśni ptasiej, jarzębiny, gruszki, świerka oraz modrzewia.

W 2019 r. Nadleśnictwo Gniezno rozpoczęło odnowienia( sadzenie lasu) na około 250 ha powierzchni pohuraganowych. Jest to duże wyzwanie organizacyjne, wymagające doskonałej logistyki i dystrybucji sadzonek, przygotowania i zabezpieczenia odpowiedniej ilości dołów do ich przechowywania na powierzchniach odnowieniowych oraz organizacji i nadzoru prac. W gnieźnieńskich lasach w tym roku posadzonych zostanie ponad 1,5 mln sadzonek, w tym 1 mln sadzonek sosny, 237 tys. szt. dębów, 140 tys. szt. brzozy, 50 tys. szt. buka.

https://www.tvn24.pl/poznan,43/studenci-sadza-drzewa-pod-gnieznem,919412.html

http://tv.gniezno.pl/artykuly/czytaj/10186/sadzenie_lasu_na_terenach_pohuraganowych.html

https://poznan.tvp.pl/41829497/wielka-akcja-sadzenia-drzew