Wydawca treści Wydawca treści

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Na terenie Nadleśnictwa Gniezno występują: Lednicki Park Krajobrazowy utworzony w 1998 roku, o powierzchni na terenie nadleśnictwa  636,98, dla ochrony unikalnych w skali kraju ziem, rozciągających się wokół jeziora Lednica, będących kolebką polskiej państwowości. Park ten leży we wschodniej Wielkopolskiej , na obszarze Pojezierza Gnieźnieńskiego. Jest to bogaty w zabytki przeszłości teren, który wraz z jego krajobrazem polodowcowym i szata roślinną stanowi ciekawy obszar. Lednicki Park Krajobrazowy obejmuje południowo-zachodnią część obrębu Popowo Podleśne (Leśnictwo Zakrzewo). Powidzki Park Krajobrazowy utworzony w 1998 roku, o powierzchni 24600 ha, w celu ochrony środowiska przyrodniczego, swoistych cech krajobrazu oraz zabezpieczenia wartości historycznych i kulturowych tego regionu. Park obejmuje 7273,58 ha terenów leśnych Nadleśnictwa Gniezno obrębu Skorzęcin.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Aby powrócił las...pomoc poznańskich studentów

Aby powrócił las...pomoc poznańskich studentów

Na terenie Nadleśnictwa Gniezno rozpoczęła się akcja sadzenia lasu na powierzchni pohuraganowej, prowadzona przez studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W dniu 18 marca na powierzchni leśnej w Leśnictwie Las Miejski, przy udziale Ireneusz Niemca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Piotra Łakomego Dziekana Wydziału Leśnego UP, kadry naukowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz nadleśniczego i pracowników Nadleśnictwa Gniezno studenci rozpoczęli sadzenie lasu.

Akcja sadzenia przez studentów-leśników potrwa od 18 marca do 5 kwietnia, a każdego dnia około 100 studentów będzie odnawiało zniszczone powierzchnie leśne. Na tej powierzchni planuje się, że studenci w ciągu 3 tygodni posadzą sadzonki sosny, dęba, buka, brzozy, śliwy tarniny, klona , jawora, czereśni ptasiej, jarzębiny, gruszki, świerka oraz modrzewia.

W 2019 r. Nadleśnictwo Gniezno rozpoczęło odnowienia( sadzenie lasu) na około 250 ha powierzchni pohuraganowych. Jest to duże wyzwanie organizacyjne, wymagające doskonałej logistyki i dystrybucji sadzonek, przygotowania i zabezpieczenia odpowiedniej ilości dołów do ich przechowywania na powierzchniach odnowieniowych oraz organizacji i nadzoru prac. W gnieźnieńskich lasach w tym roku posadzonych zostanie ponad 1,5 mln sadzonek, w tym 1 mln sadzonek sosny, 237 tys. szt. dębów, 140 tys. szt. brzozy, 50 tys. szt. buka.

https://www.tvn24.pl/poznan,43/studenci-sadza-drzewa-pod-gnieznem,919412.html

http://tv.gniezno.pl/artykuly/czytaj/10186/sadzenie_lasu_na_terenach_pohuraganowych.html

https://poznan.tvp.pl/41829497/wielka-akcja-sadzenia-drzew