Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Po III rewizji Urządzania Lasu nastąpiła znaczna zmiana struktury siedlisk, a co za tym idzie typów rębni. W latach 1988-1997 Nadleśnictwo wykonało rębnie złożone na powierzchni 25 ha, a na lata 1998-2007 powierzchnia zaplanowana przez urządzanie wzrosła do 559 ha.

Wynikiem tak drastycznej zmiany układu siedlisk jest fakt, że znaczna część drzewostanów 68% powierzchni jest częściowo zgodna z aktualnie określonymi siedliskami. Tak znaczący udzał drzewostanów częściowo zgodnych z siedliskiem wynika z braku w składzie dęba jako gatunku panującego. Aby zmienić powyższy układ zapoczątkowano przebudowę części drzewostanów niezgodnych z siedliskiem przez wprowadzanie podsadzeń dębem, bukiem i świerkiem w drzewostanach młodszych klas wieku. Znaczna część powierzchni leśnej Nadleśnictwa Gniezno około 50% znajduje się na zalesionych gruntach porolnych. Zalesienia te były prowadzone głównie w okresie powojennym. Fakt ten ma istotny wpływ na stukturę wiekową drzewostanów Nadleśnictwa. Około 60% powierzchni leśnej to drzewostany w przedziale wiekowym 20-60 lat. Znajduje to odzwierciedlenie w układzie sortymentowym - 70% pozyskiwanego drewna stanowi drewno średniowymiarowe, którego pozyskanie jest kosztowne w stosunku do cen uzyskanych ze sprzedaży 1 m3 drewna. Taki układ wiekowy determinuje efektywność ekonomiczną Nadleśnictwa. Typy rębni W gospodarstwie zrębowym zasadniczym rodzajem rębni jest rębnia zupełna pasowa Ib z szerokością pasa zrębowego do 60m i powierzchnią zrębu do 4ha. Na siedlisku LMśw w celu przebudowy litych drzewostanów sosnowych na mieszane w miarę możliwości projektowano rębnię gniazdową zupełną IIIa o szerokości pasa manipulacyjnego do 100m i powierzchni do 6ha. W drzewostanach, w których istnieje odnowienie naturalne lub sztuczne lub istnieją możliwości jego uzyskania pod osłoną drzewostanu zastosowano rębnie złożone IIb (częściowa pasowa) lub IIIb (gniazdowa częściowa).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Najlepszy drwal już wybrany

Najlepszy drwal już wybrany

W dniu 22.02.2019 r. w leśnictwie Stary Dwór zorganizowano szóstą edycję szkolenia dla drwali – pilarzy realizujących usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Gniezno pn. „Bezpieczne techniki i technologie pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna”.

W szkoleniu w roli sędziów - ekspertów uczestniczyli pracownicy RDLP w Poznaniu: Pan Jacek Wiekiera - Główny specjalista ds. BHP oraz Pan Wiesław Tomczak – pracownik służby nadzoru gospodarki drewnem.

Przed weryfikacją Pan Krzysztof Wypychowski z Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie przeprowadził dla pilarzy szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem wypadków podczas pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna.

W trakcie weryfikacji oceniano zarówno przygotowanie pilarza pod kątem BHP (środki ochrony osobistej, zachowanie zasad BHP), przygotowanie stanowiska roboczego jak i technikę ścinki (wybór metody, parametry pniaka, zachowanie kierunku obalania).

Wysoki poziom przygotowania pilarzy rzutował na uzyskane przez nich wyniki – najwyższą ilość punktów (55) otrzymało aż trzech zawodników, drugie miejsce (54 punkty) przypadło czterem pilarzom, natomiast trzecie (53 punkty) zajęli trzej drwale. Dla wyłonienia miejsc I – III spośród zwycięzców przeprowadzono dogrywkę. Okazał się nim Pan Tomasz Dolata (ZUL A.Grochowiak), za nim uplasowali się Pan Marek Bagrowski (ZUL „Zrąb”) oraz Pan Mariusz Musiałkowski (ZUL M. Choryan).

W podsumowaniu Nadleśniczy Michał Michalak podziękował zgromadzonym pracownikom Zakładów Usług Leśnych za wysiłek włożony w uprzątanie terenów klęski oraz podkreślił coraz wyższy poziom profesjonalizmu i przygotowania pilarzy, co odzwierciedla się w uzyskanych wynikach weryfikacji. Szkolenie zakończono wręczeniem dyplomów oraz nagród i upominków przygotowanych przez Nadleśnictwo Gniezno oraz przez autoryzowanego dealera firmy Stihl w Witkowie – Pana Mateusza Dzieciuchowicza.